Pochodzenie

Kot rosyjski niebieski jest to jedna z nielicznych ras naturalnych.
Pochodzi z rejonów Archangielska w Rosji.  W przeszłości były także nazywane archangielskimi lub maltańskimi.
 
Historia tej rasy sięga ponoć XVII wieku. Były ulubioną rasą na carskich dworach. Przekazywano je często w podarunku. Tym sposobem trafiały na dwory monarchów całej Europy. Legenda głosi, ze kotka rosyjska niebieska była ulubienicą cara Mikołaja II, który zawierzał jej najważniejsze tajemnice państwowe.

Do Europy zachodniej trafiły dzięki marynarzom, którzy zabierali je na pokłady swoich okrętów, jako talizman przynoszący im szczęście.
Na wystawie po raz pierwszy zostały zaprezentowane jako Koty Archangielskie w 1875 roku w Crystal Palace w Londynie.
Rewolucja w Rosji i II wojna światowa doprowadziły niemalże do wyginięcia tej rasy.

Z pojedynczych ocalałych osobników, głównie na terenie Europy, angielscy hodowcy podjęli się odtworzenia rasy.
Udało się ją zachować, niestety również poprzez krzyżowanie z kotami syjamskimi. Krzyżówka ta dała wysmuklenie sylwetki, a także spowodowała, że w miotach kotów rosyjskich niebieskich zaczęły się pojawiać kocięta colourpoint, czarne i białe.  Federacja FIFE uznała jedynie kolor niebieski dla tej rasy. Na wystawach FIFE rusałki są prezentowane w kategorii IV (koty krótkowłose i somalijskie).
 
Ciekawostką jest, że dwie przedstawicielki tej rasy posiadał także papież Jan Paweł II w Watykanie.
Obecnie koty rosyjskie niebieskie, dzięki swojej urodzie i  szmaragdowym oczom znajduje w Polsce coraz więcej zwolenników. 

Wygląd

Kot rosyjski niebieski to rasa o średniej budowie. Ciało powinno być długie i muskularne, lecz równocześnie delikatne i smukłe, pełne elegancji i wdzięku. Kończyny długie, o małych, owalnych łapach z lawendowymi poduszeczkami.
Ogon długi, zwężający się ku końcowi.
Głowa jest trójkątna, tworzy klin. Z profilu tworzyć ją powinny same linie proste, z wystającymi poduszeczkami wąsowymi. Czoło proste, jego linia przecina się z linią nosa na poziomie brwi, tworząc kąt rozwarty. Nos powinien być prosty, jego lusterko niebieskoszare, broda mocna. Szyja powinna być długa i prosta.
Oczy są zdecydowanie jednym z największych atutów „ruska”: duże, w kształcie migdała, w kolorze żywej, nasyconej zieleni, szeroko rozstawione.
Uszy kota rosyjskiego mają być duże, raczej ostro zakończone, o szerokiej podstawie, cienkiej skórze, wewnątrz owłosione. Osadzone musza być prostopadle do głowy.
Futro jest tym, co zdecydowanie wyróżnia kota rosyjskiego niebieskiego spośród innych ras. Jest gęste, krótkie, odstaje od ciała, pluszowe w dotyku. Składa się z dwóch warstw.
Jego kolor powinien być od średnio do jasnoniebieskiego, z charakterystycznym, srebrzystym połyskiem.

Charakter

Kot Rosyjski niebieski to szlachetne zwierzę, pełne gracji i dostojeństwa, ufne, bez cienia agresji, uczuciowe i szybko przywiązujące się do człowieka.
Wyróżnia go wrodzona inteligencja i ciekawość do wszystkiego co nowe.

Kociaki lubią towarzyszyć człowiekowi we wszystkich wykonywanych czynnościach (zmywanie, czytanie, itp.). Lubią się przytulać, przesiadywać na kolanach, są zupełnie pozbawione agresji. Rosyjskie zostały obdarzone wyjątkową empatią, dlatego też nie obrażają się, jak inne koty… one po prostu są smutne. Reagują na wołanie, rozumieją, czego im nie wolno, umieją uczyć się łatwych sztuczek. Dobrze czują się w towarzystwie dzieci.
Można z nim podróżować, nie stresują się zbytnio jeśli w pobliżu jest opiekun.

Koty rosyjskie doskonale potrafią połączyć elegancję ze zwinnością. Nie boją się wyzwań i uwielbiają z wysoka obserwować co się dzieje wokoło. Z wielką gracją potrafią ominąć wszystkie drobne przedmioty, np. podczas gonitwy za wypatrzoną muchą czy komarem.
Rusałki nie stanowią kłopotu w utrzymaniu, nawet w niewielkim mieszkaniu.
W stosunku do domowników przejawiają bezgraniczną ufność i miłość co wynagradza każdy dzień.

Pielęgnacja

Kot rosyjski został obdarzony miękką krótką sierścią nie wymagającą skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie, lecz nie za często, czesać miękką szczotką lub przecierać specjalną rękawicą . Podczas codziennego głaskania usuwany jest nadmiar martwego naskórka. Dieta kota powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić dobrą kondycję jemu i jego sierści.
Scroll to Top